FAQ

FAQ - Często zadawane pytania

Jest to niewielkie, pasywne urządzenie, niezawierające żadnych ruchomych części, montowane bezpośrednio w zbiorniku paliwa.

Wynalazek dzięki swoim właściwościom uszlachetnia paliwo, znajdujące się w jego otoczeniu, w taki sposób aby mogło być efektywniej spalane przez silniki cieplne.

Oczywiście, ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa nie udzielamy szczegółowych informacji na temat dokładnej konstrukcji, mając na uwadze troskę o nasze interesy, co powinno być zrozumiałe.  Każdy z nas posiada  wiele przeróżnych urządzeń codziennego użytku, których zasad działania kompletnie nie rozumiemy i nie znamy, Jednak wystarcza nam, że  spełniają swoją rolę, czyli po prostu działają. Oczywiście wszystko można wyjaśnić,  tym bardziej że wykorzystujemy jedynie znane nauce zjawiska i prawa fizyki, ale najprawdopodobniej zanudziło by to każdego. Tak więc w największym skrócie:  nasze rozwiązanie, wykorzystując szereg zjawisk i właściwości fizykochemicznych, modyfikuje strukturę łańcuchów węglowodorów w taki sposób, aby osłabić ich wiązania i siły spójności. Dzięki temu cząsteczki ciekłego paliwa pozwalają na łatwiejsze i pełniejsze rozpylenie za pomocą wtryskiwaczy do komory spalania oraz  uzyskujemy mniejsze drobiny wtryskiwanego paliwa. Daje to możliwość dokładniejszego wymieszania się palnych cząsteczek z tlenem obecnym w zasysanym przez silnik powietrzu a w rezultacie uzyskujemy pełniejsze, bardziej dokładne i efektywne energetycznie spalania.

Niestety nie. W niektórych przypadkach korzystne efekty działania urządzenia da się zauważyć już po drugim tankowaniu paliwa. Jednak z naszych obserwacji wynika, że dla uzyskania optymalnej skuteczności, konieczny jest pewien okres adaptacji, który trwa średnio 30- 50 godzin eksploatacji silnika. Można to przełożyć mniej więcej na 3000 przejechanych kilometrów.

Urządzenie nie zużywa się fizycznie, nie rozpuszcza się w trakcie eksploatacji jednak okres jego aktywności jest ograniczony. Jego pełna aktywność wynosi około dwóch lat. Po tym okresie może stopniowo tracić swoje właściwości. Jednak zapewniamy korzystne warunki wymiany urządzenia po okresie 24 miesięcy.

Nasz produkt nie posiada żadnych właściwości magnetycznych ani jego działanie w żaden sposób nie polega na traktowaniu paliwa polem magnetycznym, zatem nie, EKO-KAT nie jest magnetyzerem.

Teoretycznie urządzenie może współpracować za wszystkimi silnikami spalającymi paliwa ciekłe ( nie dotyczy gazu LPG, który jest dostarczany do silnika już w fazie lotnej). Jednakże czasochłonny etap produkcji i aktywacji reaktywnych komponentów urządzenia wywiera znaczący wpływ na jego koszt końcowy, który niestety nie jest niski. Stawiając sobie jako najwyższy priorytet zadowolenie klienta, staramy się oferować nasze rozwiązanie tam, gdzie jego użytkownik będzie uzyskiwał wymierne korzyści a okres zwrotu inwestycji będzie jak najkrótszy. Dlatego nie możemy na chwilę obecną sobie pozwolić na oferowanie naszego produktu, każdemu użytkownikowi pojazdu spalinowego, gdyż nie wszędzie jego zastosowanie będzie miało sens ekonomiczny. Dla przykładu – średni roczny przebieg samochodu ciężarowego to około 100tys. km rocznie. W takim przypadku inwestycja w ciągu pierwszego roku zwraca się kilkakrotnie, dając spore korzyści finansowe. Prywatny użytkownik samochodu osobowego taki przebieg pokonuje w co najmniej kilka lat, dodatkowo zużycie paliwa samochodu osobowego jest wielokrotnie niższe. Tak więc na chwilę obecną wolimy unikać sytuacji, w których nabywca nie będzie w stanie uzyskiwać wymiernych korzyści. Jeśli jednak mimo wszystko jesteś właścicielem samochodu osobowego, użytkowanego prywatnie i dotarłeś do tego etapu lektury naszej strony/informatora, prosimy abyś za jakiś czas znowu do nas wrócił – prowadzimy ciągłe działania badawczo-rozwojowe i być może za jakiś czas również i dla Ciebie będziemy mieli korzystne rozwiązanie!

W tej kwestii trwają długodystansowe badania mające potwierdzić również i takie działanie naszego produktu. Jednak na chwilę obecną możemy jedynie potwierdzić tego typu działanie na jeden bądź co bądź racjonalny sposób: skoro spalenie każdego litra paliwa niesie za sobą emisję wielu szkodliwych substancji do atmosfery oraz zużywa tlen zawarty w powietrzu, to jednoznacznie zaoszczędzenie każdej, nawet najmniejszej ilości paliw kopalnych skutkuje mniejszą ilością wyemitowanych gazów cieplarnianych, cząstek stałych i wielu innych szkodliwych substancji. Więc odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista.

Pracami badawczymi zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie zajmujemy się od wielu lat. Znamy i przetestowaliśmy sporo rozwiązań, które mogą wpływać na parametry pracy silnika. Jednak wiele z nich jest skomplikowane w montażu i użytkowaniu. Wiele z nich niesie konieczność ciągłego doglądania i konserwacji a jakakolwiek niedbałość lub awaria może mieć opłakane skutki. Takimi eksperymentami najlepiej jeśli zajmują się amatorzy – hobbyści, którzy znają i dbają o swoje maszyny oraz są w stanie ciągle monitorować, poprawiać i doglądać swoich instalacji. Jednak w zastosowaniu profesjonalnym nie ma miejsca na ryzyko. Naszym celem było opracowanie takiego rozwiązania, które jednocześnie spełniając swoją pozytywną funkcję, nie wymaga żadnych działań konserwacyjnych. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie kierowcą/operatorem często jest pracownik a nie właściciel, który nie zawsze będzie należycie dbać o powierzony mu pojazd.
Nasz produkt, nie posiada żadnych części mechanicznych, nie zużywa się fizycznie ani nie jest dodatkiem do paliwa. Nie posiada żadnych właściwości magnetycznych oraz nie ma wpływu na elektronikę sterującą silnikiem. Nie powoduje też zanieczyszczenia paliwa, jednak dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa zalecamy jego montaż tylko przed filtrem paliwa. Sami jesteśmy fanami i miłośnikami motoryzacji i nie mamy najmniejszych obaw aby stosować EKO-KAT w naszych pojazdach a na pewno nie odważylibyśmy się oferować komukolwiek rozwiązania mogącego mieć jednoznacznie negatywny wpływ. Istnieją nawet przesłanki pozwalające twierdzić, że EKO-KAT może wręcz wydłużać żywotność silnika – czyściej spalana mieszanka paliwowo – powietrzna oznacza mniejsze tak zwane  zakoksowanie końcówek rozpylaczy, komory spalania, zaworów i ich gniazd. Pewna powłoka sadzy stanowi izolator ograniczający odbiór ciepła z komory spalania. Z kolei sadza będąca efektem niepełnego spalania posiada właściwości cierne – jej obecność w oleju nie sprzyja trwałości silnika.

Jak wiadomo, ekonomia zużycia paliwa staje się już wręcz dziedziną nauki. Istnieją szkoły tzw. ECODRIVINGU uczące kierowców efektywnego gospodarowania mocą silnika. Można znaleźć także na rynku urządzenia monitorujące ekonomię zużycia paliwa przez kierowcę. Nie da się więc ukryć, że wiele w tym przypadku zależy również od sposobu eksploatacji pojazdu. Umiejętnie operujący pedałem ,,gazu’’ kierowca, jest w stanie nawet o 20% bardziej ekonomicznie pokonywać te same trasy*. Tak więc nie da się jednoznacznie i dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie mały wpływ również na osiągane oszczędności wywiera sposób dysponowania zakresem mocy silnika. Średnie uzyskiwane oszczędności wahają się pomiędzy 8 a 16%. Podejrzewamy, że zależne jest to także od umiejętności operowania odczuwalną, lepszą elastycznością i dynamiką silnika po zastosowaniu EKO-KATa. Idealną jest też sytuacja, kiedy zatankowane paliwo może jakiś czas poczekać w zbiorniku, zanim zostanie zużyte. Oczywiście nie w każdej sytuacji jest to możliwe ale sporo pomaga na przykład tankowanie pojazdów po zakończeniu pracy, mając możliwość reagować z EKO-KATem przez noc lub w trakcie postoju kierowcy, ograniczonego tachografem.
Proponujemy aby dla kalkulacji zwrotu inwestycji oraz potencjalnych profitów przyjąć realne 10% średniej oszczędności. Jeśli okaże się, że w Państwa przypadku wynik wyjdzie wyższy, tym lepiej – zarówno dla Państwa, jak i dla nas i naszej satysfakcji. Jeżeli jednak uzyskany będzie gorszy – to raczej tylko nieznacznie. Nie mniej jednak oferujemy niezobowiązujące testy, pozwalające się przekonać na ,,własnej skórze’’ i oszacować we własnym zakresie realne profity, w zamian za deklarację rzetelności przeprowadzonych testów oraz udostępnienie wyników.
*Przewidujemy w niedługim czasie wyemitować dodatkowy mini informator dla każdego kierowcy, którego lektura pomoże ,,wycisnąć’’ maksimum możliwości naszego rozwiązania.

Oczywiście, nasze rozwiązanie posiada zgłoszenie w urzędzie patentowym RP, oczekujemy na przyznanie patentu oraz posiadamy globalnie zastrzeżony znak handlowy. Posiadamy narzędzia do ochrony naszych własności intelektualnych, zabezpieczające nas przed potencjalną możliwością nieautoryzowanego użycia oraz ewentualnością kopiowania naszych rozwiązań.

Staramy się wdrażać rozwiązanie z poszanowaniem wszelkich norm i regulacji. Jak dotychczas, nie są nam znane żadne przepisy prawa ograniczające możliwość stosowania tego urządzenia. Nasze urządzenie nie stanowi żadnej modyfikacji silnika, zarówno mechanicznej, jak i elektronicznej. Nie zmienia składu chemicznego paliwa podawanego do silnika ani nie dodaje żadnych dodatkowych składników do paliwa – zmienia jedynie jego fizyko-chemiczne właściwości. Zatem nie ma najmniejszych podstaw twierdzić, że stosowanie mogłoby być zabronione. Oczywiście, nasze starania idą mocno w kierunku uzyskania rzędu oficjalnych certyfikacji i analiz, jednak rzeczowe badania wykonywane przez akredytowane jednostki, nierzadko trwają nawet latami. W sytuacji jeżeli certyfikacja jest dla państwa konieczna już w chwili obecnej, bardzo prosimy o informację, jakiego typu wyników/badań Państwo potrzebują, wtedy skondensujemy naszą energię w kierunku uzyskania, wymaganej przez Państwa konkretnej dokumentacji odkładając mniej potrzebne sprawy na później.